Τένις: Στα ημιτελικά του Βερολίνου η Σάκκαρη

Μπορεί να τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο σετ, όμως τελικά η Μαρία Σάκκαρη αλλά τελικά πήρε άνετη νίκη με 2-0 σετ επί της Μαρκέτα Βοντρουσόβα με αποτέλεσμα να προκριθεί στα ημιτελικά του τουρνουά που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Το πρώτο σετ δεν ήταν απλή υπόθεση για τη Σάκκαρη που είναι το Νο 8 στην παγκόσμια κατάταξη. Μπήκε καλύτερα στο ματς και έκανε break με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0.

Η Τσέχα, ωστόσο έβγαλε αντίδραση, πήρε τα επόμενα τρία games και στη συνέχεια οι δυο τους διατήρησαν το σερβίς. Το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ με την Μαρία Σάκκαρη να είναι καλύτερη και να επικρατεί με 9-7.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε με… φόρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της, έκανε δύο break και πήρε τη νίκη με 6-1. Το ματς διήρκησε περίπου μιάμιση ώρα με τη Σάκκαρη να προκρίνεται στα ημιτελικά.