Στους «32» του Κυπέλλου η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 την Άρσεναλ

Το αυτογκόλ του Γιάκουμπ Κίβιορ στο 80΄ και το τέρμα του Λουίς Ντίας στο 90΄+5 έστειλαν τη Λίβερπουλ στους «32» του FA Cup, με το τελικό 2-0 επί της Άρσεναλ στο «Εμιρέιτς».

Ο 23χρονος Πολωνός αμυντικός των «κανονιέρηδων» έμελλε να εξελιχθεί σε «μοιραίο» για την ομάδα του, καθώς έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα σ΄ ένα εξαιρετικά κομβικό σημείο του ματς, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν.

Οι Λονδρέζοι βγήκαν μπροστά για να ισοφαρίσουν και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουίς Ντίας «κλείδωσε» την πρόκριση της πρωτοπόρου της Premier League.

Το μεγάλο ντέρμπι της φάσης των «64» του αγγλικού Κυπέλλου ήταν μοιρασμένο, με την Άρσεναλ να έχει δοκάρι στο 12΄ σε προσπάθεια του Όντεγκααρντ να σκοράρει, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ «απάντησε» στα δοκάρια με τον Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 45΄ να σημαδεύει το οριζόντιο με φοβερό σουτ από την άκρη της μεγάλης περιοχής.