Λιθουανία – Ελλάδα 92-67: Έφτασε στο… ταβάνι της στη Μανίλα

Με ψηλά το κεφάλι η Εθνική Ελλάδος γνώρισε την ήττα με 92-67 από τη Λιθουανία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του MundoBasket 2023, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τόμας Γουόκαπ που άγγιξε το triple-double.

Αν και έδειχνε να το ελέγχει η Εθνική ηττήθηκε στο πρώτο και καθοριστικό ματς της φάσης των «16» του MundoBasket 2023 και πλέον θα διεκδικήσει τη καλύτερη δυνατή κατάταξη από τις θέσεις 9-16 κόντρα στο Μαυροβούνιο την ερχόμενη Κυριακή 3/9 στις 11:40.

Οι Λιθουανοί μπήκαν δυνατά και έφτιαξαν γρήγορα μια μικρή διαφορά (13-6) με την Ελλάδα όμως να αντιδράει με 2 τρίποντα από Λαρεντζάκη και 2 από Γουόκαπ για την πρώτη ελληνική διαφορά 5 πόντους (13-18). Στη συνέχεια οι Λιθουανοί έκοψαν τον επιθετικό ειρμό της Ελλάδας η οποία πέτυχε μόνο 2 πόντους από βολές του Λαρεντζάκη και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με ισοπαλία στο 20-20.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι έδειχνε ισορροπημένο με την Εθνική να το ελέγχει χάρη στους εκπληκτικούς Λαρεντζάκη και Γουόκαπ και να χτίζει μια μικρή διαφορά όμως τη Λιθουανία να επιστρέφει διαρκώς και το πρώτο ημίχρονο να κλείνε με ελληνικό προβάδισμα 4 πόντους (39-44).

Στην επανάληψη η Λιθουανοί γύρισαν τούμπα το ματς παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στην 3η περίοδο. Η Ελλάδα όμως αντέδρασε με οδηγό σε άμυνα και επίθεση τον Τόμας Γουόκαπ και ισοφάρισε με τρίποντο του Μωραΐτη για το 54-54. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τη Λιθουανία να πατάει καλύτερα και να χτίζει μια διαφορά 14 πόντους (74-70). Η Ελλάδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Λιθουανία έλεγχε το ματς φτάνοντας τη διαφορά στους 20 στο 37′ (84-64). Η κατάσταση δεν άλλαξε με τους διεθνείς μας να μην το παρατάνε αλλά να μην μπορούν να κατεβάσουν τη διαφορά που ξέφυγε πάνω από τους 20 πόντους.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιοκουμπάιτις με 19 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από την Εθνική Ελλάδος το triple-double άγγιξε ο Τόμας Γουόκαπ με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 19-23, 25-15, 28-9.