Euroleague: Νίκη για την Φενερμπαχτσέ στο ντεμπούτο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον πάγκο της Φενερμπαχτσέ, την οποία οδήγησε στη νίκη με 86-74 επί της Μονακό στην Πόλη, επαναφέροντας την σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων μετά από δύο σερί ήττες στη Euroleague. Με την αποψινή επιτυχία η τουρκική ομάδα ισορρόπησε το ρεκόρ της σε 7-7, δίνοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών των Μονεγάσκων, οι οποίοι υπέστησαν την έκτη ήττα τους σε 14 αγωνιστικές στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ (47 έναντι 28), στο κομμάτι της δημιουργίας (21 ασίστ έναντι 12) και η εξαιρετική τρίτη περίοδος, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 22-12, αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της επιτυχίας για τη Φενέρ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις, ενώ 7 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο απολογισμός του Νικ Καλάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής. Στους 2 πόντους (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) περιορίστηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στα 14 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Από τη Μονακό δεν αρκούσαν οι 24 πόντοι του Μάικ Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-45, 68-57, 86-74