Ελλάδα – Μαυροβούνιο 69-73: Τελείωσε το μαρτύριο στη Μανίλα…

Σε ένα ματς με διαδικαστικό χαρακτήρα η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 69-73 στο τελευταίο της παιχνίδι στη φάση των «16» του MundoBasket 2023.

Μετά την ήττα και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου οι διεθνείς μας με εμφανή τα σημάδια τη ψυχολογικής φθοράς και χωρίς το Θανάση Αντετοκούνμπο γνώρισαν την ήττα από το Μαυροβούνιο στο ματς κατάταξης για τις θέσεις 9-16 για τη φάση των «16» του τουρνουά.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ελλάδα δυσκολευόταν να βρει εύκολα πόντους στην επίθεση, με το Μαυροβούνιο να εκμεταλλεύεται τα mis-match στην άμυνα της Εθνικής και την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 14-19 χάρη σε δύο καλάθια των Γουόκαπ και Παπαπέτρου στο τελευταίο λεπτό. Με την έλευση του δευτέρου δεκαλέπτου η Εθνική μείωσε με 2 τρίποντα του Μποχωρίδη στον πόντο (20-21) όμως το Μαυροβούνιο ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο αυξάνοντας τη διαφορά στους 8 (22-30). Η Εθνική είχε κάποιες αναλαμπές επιθετικά κυρίως με τον Παπαπέτρου όμως το Μαυροβούνιο κρατούσε σταθερά τη διαφορά με τους διεθνείς να καταφέρουν να μειώσουν στους 6 πριν τη λήξη του ημιχρόνου στους 6 (30-36).

Στην επανάληψη το Μαυροβούνιο αύξησε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (32-43). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη συνέχιζαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην μπορούν να προσεγγίσουν το σκορ με την τρίτη περίοδο να κλείνει με προβάδισμα 8 πόντων του Μαυροβουνίου (42-50). Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μαυροβουνίου και επιθετικό φάουλ για την Ελλάδα με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 13 (42-55). Η έφτασε και στους 14 (46-60), πριν με ένα μικρό ξέσπασμα πριν το τέλος μειώσει στους 7 με τρίποντο του Παπαγιάννη (53-60) και στη συνέχεια στους 4 με τρίποντο του Γουόκαπ (58-62), το Μαυροβούνιο όμως απάντησε με 4 πόντους μετά το τάιμ-άουτ και καθάρισε ουσιαστικά το ματς. Η Εθνική έπεσε μαχόμενη μέχρι το τέλος και με την ελπίδα για καλύτερη τύχη στα επόμενα τουρνουά της FIBA.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βούκσεβιτς που έφτασε τους 19 πόντους με 7 ριμπάουντ. Από την Ελλάδα διασώθηκε ο Παπαπέτρου με 16 πόντους, ο Παπανικολάου έφτασε τους 13, ενώ Μποχωρίδης και Γουόκαπ είχαν από 11.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 16-17, 12-14, 22-19.