Ευρωπαϊκό υγρού στίβου: Ο Σίσκος πήρε το ασημένιο μετάλλιο με τρομερό πανελλήνιο ρεκόρ

Κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά έχασε ο Απόστολος Σίσκος το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου. Ο 19χρονος Ελληνας πρωταθλητής οδήγησε την κούρσα από την αρχή μέχρι σχεδόν τον τερματισμό, πέτυχε τρομερό πανελλήνιο ρεκόρ με 1:55.42, αλλά έχασε στο φινάλε από τον συνομήλικό του, τον Ουκρανό Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ, που με εκπληκτικό τελευταίο 50άρι πήρε τη νίκη με 1:55.39. Ο χρόνος του Σίσκου βελτιώνει κατά σχεδόν ένα δευτερόλεπτο το πανελλήνιο ρεκόρ (1:56.34) που είχε πετύχει ο Απόστολος Χρήστου στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης (17/5) και είναι μία επίδοση πολύ υψηλού επιπέδου, που καθιστά τον νεαρό πρωταθλητή υποψήφιο για μία θέση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων.

Το μετάλλιο του Σίσκου είναι το πρώτο της Ελλάδας στα 200μ. ύπτιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (όπως πρώτο είναι και για την Ουκρανία το χρυσό του Ζελτιάκοφ) και το πρώτο ασημένιο στη φετινή διοργάνωση. Το βάθρο συμπλήρωσε με 1:55.75 ο Ελβετός Ρομάν Μιτιούκοφ, όπως το 2021 στη Βουδαπέστη (κι ενώ τον Φεβρουάριο ήταν δεύτερος στο Παγκόσμιο της Ντόχα.